Dotace na sběr dešťové a odpadní vody: Dešťovka

Dešťovka je dotační program MŽP na podporu sběru srážkové a odpadní vody

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) připravilo program Dešťovka v rámci Státního fondu životního prostředí České republiky. 

Cílem dotačního programu Dešťovka je boj proti suchu, který již stabilně postihuje naši zem. 

V článku se dozvíte, kdo, jak a na co může peníze z programu na sběr vod použít. Jaká jsou omezení a další podstatné informace. Samozřejmostí jsou kontakty na poradenskou linku a poskytovatele dotace.

 

Co Dešťovka nabízí

  • dotaci na sběr srážkové (dešťové) i odpadní vody
  • výše dotace je až 60 tisíc korun + 3.500 za každý m3 nádrže 
  • rychlá administrace a vyřízení online
  • možnost dodatečných oprav v žádosti
  • doba pro realizaci projektu je 1 rok od schválení žádosti

 

Jak a na co je možné dotaci využít

Ministerstvo připravilo 3 oblasti podpory:

1. Pro zálivku zahrady

Akumulace pro zálivku zahrady
Dotace: max. 20.000 Kč + 3.500 Kč za každý m3 nádrže
Poznámka: akumulace srážkové vody pro již postavené domy v lokalitách zasažených akutním nedostatkem vody (od roku 2014 bylo v obci alespoň jednou nutné zajistit náhradní zásobování pitnou vodou, omezeno používání pitné vody či dlouhodobě omezeno používání - nutno doložit stanoviskem obce)

 

2. Pro splachování WC a zálivku zahrady 

Akumulace pro splachování WC a zálivku zahrady
Dotace: max. 30.000 Kč + 3.500 Kč za každý m3 nádrže
Poznámka: akumulace srážkové vody pro již postavené domy (i novostavby) po celé ČR

 

3. Přečištěné odpadní vody s možným využitím srážkové vody

Přečištění odpadní vody s možností využití srážkové
Dotace: max. 60.000 Kč + 3.500 Kč za každý m3 nádrže + 10.000 Kč na projekt
Poznámka: využití pro již postavené domy (i novostavby) po celé ČR

 

Ukázková schémata jednotlivých podpor jsou uvedena graficky a s popisem níže.

 

Kdo může využít dotace

  • vlastník či stavebník rodinného a bytového domu.

 

Kdo nemůže využít dotace

  • nelze žádat na využití u nemovitostí určených k rekreaci (chaty, chalupy, atp.) - bohužel!

 

Jak na získání dotace

Prostudujte nabídku a jednotlivé podmínky oblastí podpory programu. Následně si vyberte dodavatele nebo autorizovaného projektanta pro zpracování jednoduchého projektu, z kterého bude celá realizace vycházet. Dobrý projekt je základem kvalitního užívání - nepodceňujte jej. 

Jakmile toto budete mít, můžete přejít k elektronické žádosti o dotaci. V žádosti je potřeba doložit požadované dokumenty, dle vybrané oblasti podpory (1 ze 3 výše uvedených). Jestliže bude žádost akceptována (schválena) máte 1 rok na doložení dokončení realizace. Peníze jsou vypláceny zpětně a představují maximálně 50 % z celkových způsobilých výdajů (= výdaje přímo spojené s realizací).

 

Poptávkových formulář

Potřebujete vyhotovit projekt? Poptat nabídku jímek/nádrží? Stavební práce nebo něco jiného? Využijte bezplatný a nezávazný poptávkový formulář. Následně si můžete vybírat z nabídek jednotlivých firem. Do předmětu poptávky zadejte vše co potřebujete (poptáváte). Nezapomeňte na vaše správné kontaktní údaje.

 

Kam pro další informace

Pokud potřebujete poradit, můžete se bezplatně obrátit na telefonickou linku 800 260 500 nebo emailem info@sfzp.cz. Všechny potřebné informace pak naleznete na oficiálních stránkách programu Dešťovka: www.dotacedestovka.cz.

Doporučujeme projít i stránku otázek a odpovědí na nejčastější otázky. Ta je dostupná na https://www.dotacedestovka.cz/dotazy.html. Pokud vás zajímá oficiální vyjádření k programu, doporučujeme také tiskovou zprávu SFZP.

 

Nádrže na dešťové a odpadní vody

Výběr vhodné nádrže (nádoby) je dobré nepodceňovat. Vybírejte kvalitní (nejlépe nerecyklovaný) plast, který odolává vnějšímu i vnitřnímu prostředí jímky (nádrže) – hlavně konstrukčně kvalitní provedení s pevnou výztuží a sváry.

Někteří dodavatelé poskytují nejen produkt samotný, ale je možné si u nich objednat i kompletní realizaci na klíč. Zde se připravte o výrazné navýšení ceny, a to o cca 30 % z ceny jímky/nádrže.

Nezapomeňte na osvědčení o zkoušce vodotěsnosti dle ČSN750905, které budete potřebovat k uznání nákladů i pro stavební úřad. Toto osvědčení by mělo být nedílnou součástí objednávky.

Porovnejte si nabídku nádrží (jímek) na odpadní nebo dešťovou vodu. Nabídka je poměrně bohatá. Dodržujte zásady uvedené výše a berte ohled i na výběr dodavatele.

Anketa

Jak dlouho jste u současného dodavatele energií?

Celkový počet hlasů: 7134

Bezpečné stránkyBezpečné stránky

www.Energie123.cz

Sháníte dodavatele?

  • Tepelná čerpadla
  • Fotovoltaika
  • Izolace, rekonstrukce a další

Poptávka

Srovnání cen energií

Přidat na Seznam.cz

© 2011-2024 Všechna práva vyhrazena. Srovnání cen elektřiny a plynu online. Stránky využívají cookies - užíváním s tím vyjadřujete souhlas. Stránky obsahují reklamní sdělení.

Vytvořeno službou Webnode