Připojení elektřiny - návod

Připojení a přípojka elektřinyPotřebujete připojení k odběru elektřiny nebo chcete zjistit, jestli je vůbecné připojení možné a dostupné? Máte zájem výstavby nové elektrické přípojky? V těchto případech se vždy musíte obrátit na distribuční společnost, která spravuje lokalitu, v které tak chcete učinit.

Níže vám popíšeme, jaký je postup u připojení elektřiny v místě, kde je již vysvavěna přípojka a případ, kdy žádná není a je potřeba ji vybudovat.

 

Jaký je postup připojení elektřiny?

Připojení (nové) k stávající přípojce je proces na zhruba 1-1,5 měsíce. Obecně je postup u všech třech distributorů stejný. A skládá se z následujících kroků:

 1. Podání žádosti o připojení. Po jejím doručení (online, poštou nebo na pobočce) proběhne technické posouzení. K žádosti připojíte situační plánek (katastrální mapu) s vyznačením polohy objektu a vyplníte údaje o odběrném místě: 

 • velikost jističe, 
 • počet fází (jednofázové nebo třífázové), 
 • druh odběru (byt, dům, garáž, atp.),
 • plánované spotřebiče (trouba, svělo, lednice, pračka, atd.).
 1. Vyrozumění a návrh smlouvy o připojení. Pokud bude žádost schválena, obdržíte do 30 dní ode dne přijetí žádosti návrh smlouvy o připojení, který bude obsahovat mimo jiné informace o způsobu připojení, přípravě vašeho odběrného místa a realizační přípojky.

 2. Podepsání smlouvy. Návrh smlouvy je nutné stvrdit podpisem a do 30 dní odeslat zpět na adresu distributora. Cena, resp. podíl na (oprávněných dle vyhlášky) nákladech je u třífázového připojení 500 Kč za každý Ampér a u jednofázového 200 Kč za každý Ampér. Po podpisu smlouvy musí místo navštívit technik (revizní), který provede revizi odběrného místa. Při připojení odběrného místa se úhrada podílu žadatele na oprávněných nákladech distributora neuplatňuje.

 3. Výběr dodavatele elektřiny. Po uzavření smlouvy o připojení (přípojce) přistoupíte k výběru vhodného dodavatele elektřiny a uzavřete s ním smlouvu. Doporučujeme využít online srovnání cen a nabídek dodavatelů elektřiny.

 4. Instalace elektroměru. Po srovnání, výběru a uzavření smlouvy (bod č. 4), váš dodavatel sám požádá o instalaci elektroměru, který vám bude nainstalován do několika dnů (běžně do 5ti pracovních).

 5. To je vše. Nyní můžete odebírat elektrickou energii.

 

Jaký je postup vybudování nové přípojky?

Pokud nemáte vybudovánu elektrickou přípojku a chcete odebírat elektřinu, zbývá pouze výstavba. Realizace může být velmi nákladná (dle vzdálenosti od zdroje), jelikož vše zajišťuje a hradí žadatel o připojení. Se záměrem se obrátíte na distrubutora z vaší oblasti a ten vám dá také kontakt na technika, který vám zodpoví dotazy spojené s procesem. Postup bude zhruba následující:

 1. Uzavření smlouvy o připojení k distribuční soustavě a objednání autorizovaného projektanta pro vyhotovení projektu elektrické přípojky (jednoduchý projekt).

 2. Výběr zhotovitele přípojky, po získání projektu a územního souhlasu či povolení místně příslušného stavebního úřadu.

 3. Vybudování přípojky a výzva distributorovi k přijetí hotové přípojky.

 4. Výběr dodavatele elektřiny a uzavření smlouvy s ním (Srovnání cen a nabídek dodavatelů elektřiny)

 5. Dodavatel požádá o instalaci měřícícho zařízení a od okamžiku zhotovení instalace je možné odebírat elektřinu.

 

Distribuční společnosti

V České republice jsou 3 distribuční společnosti elektřiny, které se starají o celou soustavu. Každá z nich má na starosti určitou oblast (oblasti).

PREdistribuce, a. s.

 • oblast: Praha
 • kontakt: PREdistribuce, a. s., Svornosti 3199/19a, 150 00  Praha 5; email: distribuce@pre.cz; telefon: 267 05 55 55
 • odkaz na stránky

E.ON Distribuce, a.s.

 • oblast: jižní Čechy a jižní Morava
 • kontakt: E.ON Česká republika, s.r.o., Středisko služeb zákazníkům, Poštovní přihrádka 54, 656 54  Brno; e-mail: info@eon.cz; telefon: 800 77 33 22
 • odkaz na stránky

ČEZ Distribuce, a. s.

 • oblast: západní, severní a východní Čechy, severní Morava
 • kontakt: ČEZ Distribuce, a. s., Guldenerova 2577/19, 326 00 Plzeň; email: info@cezdistribuce.cz; telefon: 371 10 01 00
 •  odkaz na stránky

Sháníte dodavatele?

 • Tepelná čerpadla
 • Fotovoltaika
 • Izolace, rekonstrukce a další

Poptávka

Srovnání cen energií

Přidat na Seznam.cz

Anketa

Jak dlouho jste u současného dodavatele energií?

Celkový počet hlasů: 7134

Bezpečné stránkyBezpečné stránky

www.Energie123.cz

© 2011-2024 Všechna práva vyhrazena. Srovnání cen elektřiny a plynu online. Stránky využívají cookies - užíváním s tím vyjadřujete souhlas. Stránky obsahují reklamní sdělení.

Vytvořeno službou Webnode