Fotovoltaická elektrárna domácí na RD - FVE, HFVE

Fotovoltaická elektrárna

 

Fotovoltaická elektrárna (FVE) nebo také jinak řečeno solární elektrárna, vyrábí elektrickou energii pomocí fotovoltaických panelů, které přeměňují sluneční svit/energii na elektřinu.

S vlastní fotovoltaickou elektrárnou získáte zdroj, který vám bude produkovat vlastní elektřinu ze slunečního záření, a navíc se stanete (částečně) soběstačnými a nezávislými na distributorovi elektrické energie. 

Pokud si k fotovoltaice pořídíte také bateriový systém, budete navíc chráněni třeba proti výpadkům sítě nebo získáte efektivní ukládání a čerpání v době, kdy nebude produkce ze slunce tak efektivní (např. večer). Jako bonus vám FVE přinese efekt v podobě úspory nákladů za elektřinu a taktéž se stanete ekologicky odpovědnými vůči svému okolí.

Sleva na fotovoltaickou elektrárnu FVE

Sháníte dodavatele?

Zdarma si může požádat o nacenění a celkovou nabídku přímo vám na míru.

Již během několika hodin tak můžete mít na stole nabídky a se začít rozhodovat.

 Poptávka a nabídka fotovoltaické elektrárny 

 

 

Jaká je životnost fotovoltaické elektrárny?

Životnost domácí solární elektrárny je běžně odhadována na 30 a více let. Nutno je počítat s důležitým parametrem a to je přirozené snižování tzv. efektivity fotovoltaických panelů. U nich se (zhruba) každý rok snižuje přirozený úbytek o 1 % lineárního výkonu

V případě výpadku elektřiny z běžné distribuce je dobré mít u domácí elektřiny nastaven (a nainstalován (není standardem!)) tzv. "back-up systém", který dokáže v případě potřeby spustit přísun energie z domácí elektrárny, resp. baterií.

 

Kolik mohu vyrobit elektřiny?

Vše záleží na instalovaném výkon panelů, resp. délce slunečního svitu (udáváno v hodinách). Můžete mít malou elektrárnu, která vyrobí třeba 300 kWh za rok, nebo 30 000 kWh ročně. 

Průměrně je v ČR dostupný sluneční svit 1139 hodin/rok. Na mapce jsou pro představu názorně vymodelovány oblasti s intenzitou slunečního svitu a jejich hrubé průměrné hodnoty.

Průměrná doba slunečního svitu v hodinách za rok

Pro představu jeden fotovoltaický panel s hodnotou kapacity výroby elektřiny 350Wp, dokáže v průměrných podmínkách vyrobit okolo 330 kWh za rok.

 

Využití domácí elektrárny a baterií

Cílem majitele solární elektrárny by mělo být maximální využití vyrobené elektřiny pro svou potřebu. Není tedy cílem, posílat vyrobenou elektřinu do distribuční sítě, kde za ni dostanete zaplaceno opravdu směšně málo. Čím více bude vyprodukovanou elektřinu využívat tím více se zrychlí návratnost investice.

Přebytky z produkce domácí solární elektrárny moho putovat do baterií (kam a se uloží a následně se elektřina čerpá dle potřeby později), boileru nebo třeba velmi výhodně do nabíjení elektromobilu. Výhodné to je z toho důvodu, že pokud se kapacita uložené energie u baterií naplní, nezbývá nic jiného, než ji prodávat do distribuční sítě - a to je vzhledem k ceně za 1 kWh (hluboko pod 1 Kč), kterou platí oni vám, velmi nevýhodné. Vlastnictví elektromobilu se tak stává výhodné.

I přesto, že třeba nevyužijete baterie s větší kapacitou, doporučujeme si aspoň tu nejmenší pořídit. Proč? Protože v případě zapnutí spotřebiče se jeho okamžitá spotřeba dorovná (z uložené energie v baterii) s tou vyrobenou. Pokud by tomu tak nebylo, musíte si třeba na zapnutí pračky "koupit" 1 kWh od dodavatele z distribuční sítě. Jednoduše řečeno, doporučuje se pořídit alespoň baterii s minimální kapacitou.

Výhody a nevýhody FVE
 
 
Výhody Nevýhody
Úspora na spotřebě elektřiny Počáteční investice
Částečná nebo plná nezávislost na distributorech energií Uskladnění, v případě instalací baterií (na ukládání přebytečné energie)
"Back up" systém Estetika střechy
Výhodný k elektromobilu  
Monitoring provozu  
Životnost cca 30 a více let  

 

Efektivita a na co si dát pozor

Důležité je zvážit umístění na střeše. Hlavním parametrem je dostatečné množství slunce. Překážkou mohou být stromy nebo třeba i komín, který částečně zastíní fotovoltaický panel a tím se radikálně sníží produkce elektřiny.

V potaz berte také náklon střechy. Umístění panelů do příliš prudkého sklonu nebo horizontální polohy se snižuje potenciál výroby a tím pádem klesá efektivnost produkce elektřiny. Nevhodný sklon panelů snižuje efektivitu okolo 12 %.

U střechy je důležitým parametrem také orientace na světové strany. Nejvýhodnější poloha umístění FVE je jihozápad. Pokud však tuto orientaci střecha neumožňuje, nevadí. Solární panely je možné rozdělit na východ a západ. Nejméně efektivní je orientace na sever - nedporučuje se.

Pokud oslovíte některou z realizačních firem, vždy trvejte na tom, aby společnost prostřednictvím svého technického zástupce, se dostavila na místo a provedla vyhodnocení a následnou konkrétní nabídku přímo pro vaši domácí elektrárnu

 

Teplo, nepřítel panelu

Možná to nevíte, ale na efektivitu výroby elektřiny z fotovoltaického paneluvýznamný vliv teplo. Proto nejvyšší efektivnosti dosahují panely především na jaře, kdy je ještě poměrně chladno a přitom dostatek slunečního svitu.

U přehřátého panelu může klesnout efektivita o 20 %.

Nabídka řešení a realizace

Cena

Ceny domácích (i firemních) fotovoltaických elektráren začínají na 24 000 Kč (to je vhodné třeba na chatu s minimální spotřebou) a mohou pokračovat až třeba k částkám okolo 800 tisíc korun. To už se ale bavíme o opravdu velkých realizacích, které drtivá většina zájemců nechce a nepotřebuje.

Obvykle se při dnešních cenách dostanete k částce od 129 tisíc korun při výkon 6000 kWh/rok (odpovídá domu o cca 130 m2)  až 200 tisíc korun s výkonem 12000 kWh/rok (dům s cca 200 m2) a ukládání do baterií (ceny jsou po odečtení dotace).

Ceny se liší i dle toho, jestli chcete FV elektrárnu s akumulací přebytečné elektřiny do baterií, vody nebo tepleným čerpadlem či kombinaci několika variant. Proto vždy dostanete konkrétní nabídku až po oslovení (poptání) firmy a následném technickém posouzení nemovitosti.

 

Poptávka

Zdarma si může požádat o nacenění a celkovou nabídku přímo vám na míru.

Již během několika hodin tak můžete mít na stole nabídky a se začít rozhodovat.

Poptávka a nabídka fotovoltaické elektrárny

 

Poptávky: domácí fotovoltaické elektrárny (FVE)

 
  • Zhotovení fotovoltaiky na sedlové střeše rodinného domu, plocha 80 m2
  • Zhotovení fotovoltaiky na sedlové střeše rodinného domu, výkon 3 kW
  • Realizace tepelného čerpadla a FVE do RD, vytápěná plocha cca 150 m2
  • Návrh a instalace fotovoltaiky na rodinný dům, roční spotřeba 8500 kW
  • Realizace ostrovní fotovoltaiky na zahradě, cca 2 panely
  • Kompletní realizace fotovoltaické elektrárny pro RD, spotřeba 16500 kW
  • Realizace fotovoltaiky na střechu rodinného domu, plocha cca 250 m2
  • Realizace tepelného čerpadla a FVE do RD, vytápěná plocha cca 170 m2
  • Dodávka a instalace dvou solárních kolektorů na ohřev vody a fotovoltaická elektrárna na RD
  • Zhotovení fotovoltaiky na sedlové střeše rodinného domu, plocha 100 m2
  • Realizace fotovoltaiky pro RD
  • Dodání a montáž fotovoltaické elektrárny pro halu, výkon cca 45 kWp
  • Realizace fotovoltaické elektrárny pro RD, výkon cca 10 mWh
  • Kompletní realizace fotovoltaiky pro RD, roční spotřeba 4,5 - 5,5 MWh
  • Fotovoltaická elektrárna na střechu pergoly, cca 6 x 4 m
  • Zhotovení fotovoltaiky na stanové střeše rodinného domu, plocha 170 m2
  • Realizace fotovoltaiky na přístřešek u rodinného domu
  • Realizace fotovoltaické elektrárny pro RD, vytápěná plocha 240 m2
  • ...
 

Sháníte dodavatele?

  • Tepelná čerpadla
  • Fotovoltaika
  • Izolace, rekonstrukce a další

Poptávka

Srovnání cen energií

Přidat na Seznam.cz

© 2011-2024 Všechna práva vyhrazena. Srovnání cen elektřiny a plynu online. Stránky využívají cookies - užíváním s tím vyjadřujete souhlas. Stránky obsahují reklamní sdělení.

Vytvořeno službou Webnode