Připojení plynu - návod

Nové připojení a přípojka plynuPotřebujete připojení k odběru plynu nebo chcete zjistit, jestli je vůbecné připojení možné a dostupné? Máte zájem výstavby nové plynovodní přípojky? V těchto případech se vždy musíte obrátit na distribuční společnost, která spravuje lokalitu, v které tak chcete učinit.

Níže vám popíšeme, jaký je postup u připojení plynu v mítě, kde je již vysvavěna přípojka a případ, kdy žádná není a je potřeba ji vybudovat.

 

Jaký je postup připojení plynu?

Připojení (nové) k stávající přípojce je proces na zhruba 1-1,5 měsíce. Obecně je postup u všech třech distributorů stejný. A skládá se z následujících kroků:

 1. Podání žádosti o připojení. Po jejím doručení (online, poštou nebo na pobočce) proběhne technické posouzení. V žádosti budete vyplňovat: soupis plynových spotřebičů (plánovaných), počet plynoměrů či charakter odběru (vytápění, vaření, atd.)

 2. Vyrozumění a návrh smlouvy o připojení. Pokud bude žádost schválena, obdržíte do 30 dní ode dne přijetí žádosti návrh smlouvy o připojení, který bude obsahovat mimo jiné informace o způsobu připojení, přípravě vašeho odběrného místa a realizační přípojky.

 3. Podepsání smlouvy. Návrh smlouvy je závazný po dobu jednoho roku od doručení a do té doby je nutné jej případně odeslat společnosti zpět, jinak bude neplatný a žádost se musí podávat znovu. Po podpisu smlouvy musí místo navštívit technik (revizní), který provede revizi odběrného místa. Při připojení odběrného místa se úhrada podílu žadatele na oprávněných nákladech distributora neuplatňuje.

 4. Výběr dodavatele zemního plynu. Po uzavření smlouvy o připojení (přípojce) přestoupíte k výběru vhodného dodavatele zemního plynu a uzavřete s ním smlouvu. Doporučujeme využít online srovnání cen a nabídek dodavatelů.

 5. Instalace plynoměru. Po srovnání, výběru a uzavření smlouvy (bod č. 4), váš dodavatel sám požádá o instalaci plynoměru, který vám bude nainstalován do několika dnů (běžně do 5ti pracovních).

 6. To je vše. Nyní můžete odebírat zemní plyn.

 

Jaký je postup vybudování nové přípojky?

Pokud nemáte vybudovánu plynovou přípojku a chcete odebírat zemní plyn, zbývá pouze výstavba přípojky plynu. Realizace může být velmi nákladná (dle vzdálenosti od plynovodu), jelikož vše zajišťuje a hradí žadatel o připojení. Se záměrem vybudovat novou přípojku se obrátíte na distrubutora z vaší oblasti a ten vám dá také kontakt na technika, který vám zodpoví dotazy spojené s procesem. Postup bude zhruba následující:

 1. Uzavření smlouvy o připojení k distribuční soustavě a objednání autorizovaného projektanta pro vyhotovení projektu plynovodní přípojky.

 2. Výběr zhotovitele přípojky, po získání projektu a územního souhlasu či povolení místně příslušného stavebního úřadu.

 3. Vybudování přípojky plynu a výzva distributorovi k přijetí hotové přípojky.

 4. Výběr dodavatele plynu a uzavření smlouvy s ním (Srovnání cen a nabídek dodavatelů plynu)

 5. Dodavatel požádá o instalaci měřícícho zařízení a od okamžiku zhotovení instalace je možné odebírat plyn.

 

Distribuční společnosti

V České republice jsou 3 distribuční společnosti plynu, které se starají o celou soustavu. Každá z nich má na starosti určitou oblast (oblasti).

Pražská plynárenská Distribuce, a. s.

 • oblast: Praha
 • kontakt: Pražská plynárenská Distribuce, a. s., U Plynárny 500, 145 08 Praha 4, telefon: 267 17 11 11, email: info@ppdistribuce.cz
 • odkaz na stránky

E.ON Distribuce, a.s.

 • oblast: jižní Čechy
 • kontakt: E.ON Česká republika, s.r.o., Středisko služeb zákazníkům, Poštovní přihrádka 54, 656 54  Brno; e-mail: info@eon.cz; telefon: 800 77 33 22
 • odkaz na stránky

RWE GasNet, s.r.o.

 • oblast: západní, severní a východní Čechy, severní a jižní Morava
 • kontakt: telefon: 840 11 33 55; email: info@rwe.cz
 • odkaz na stránky

Sháníte dodavatele?

 • Tepelná čerpadla
 • Fotovoltaika
 • Izolace, rekonstrukce a další

Poptávka

Srovnání cen energií

Přidat na Seznam.cz

Anketa

Jak dlouho jste u současného dodavatele energií?

Celkový počet hlasů: 7406

Bezpečné stránkyBezpečné stránky

www.Energie123.cz

© 2011-2024 Všechna práva vyhrazena. Srovnání cen elektřiny a plynu online. Stránky využívají cookies - užíváním s tím vyjadřujete souhlas. Stránky obsahují reklamní sdělení.

Vytvořeno službou Webnode