10 rad jak uspořit elektřinu
Chcete ušetřit za elektřinu? Víte jaká je aktuální cena 1 kWh elektřiny? Existuje několik jednoduchých způsobů, jak toho docílit.
V první řadě je potřeba se zaměřit na ty nejjednoduší kroky. Těmi jsou především: osvětlení, vytápění (snížení spotřeby a pořízení úsporného zařízení na vytápění), zateplení a izolace obytné budovy, krátké větrání, ale intenzivní větrání (otevřít všechny okna a dveře) v zimě a v létě dlouhé až celovečerní větrání pro vychlazení domova, který pak často vydrží v příjemných teplotách po celý následující horký den.
Posledním krokem je zkontrolovat sazby za elektřinu u vašeho dodavatele a zjistit, zda existují lepší možnosti pro vaše potřeby. Někteří dodavatelé ele nabízejí speciální sazby pro domácnosti, které omezují spotřebu elektřiny v době vysoké poptávky. ktřiny
10 rychlých rad pro snížení spotřeby
-
Vyměňte žárovky za úsporné žárovky nebo LED žárovky. Tyto žárovky spotřebovávají mnohem méně energie než běžné žárovky a vydrží déle. Úsporné žárovky mají několikanásobně nižší spotřebu než klasické (cca 4x nižší spotřeba elektřiny)
-
Pohotovostní režim spotřebovává elektřinu. Je známo, že většina spotřebičů odebírá energii, i když jsou tzv. "vypnutá". U drtivé většině ale dochází do přepnutí k režimu "stand-by". Tento režim je jakási "pohotovost" daného spotřebiče. Pokud vypnete tedy například v noci televizi a někde tam svítí kontrolka, může te si být jisti, že není úplně vypnutá. Spotřebič dále odebírá energii. Lepší je tedy požídit si třeba některou z prodlužovacích šnůr, která má zabudován vypínač atp. Můžete také použít zásuvky, které mohou být zapnuté a vypnuté na dálkové ovládání, abyste se mohli snadno zbavit nečinných spotřebičů.
-
Když nemusíte používat počítač nebo televizi, vypněte je úplně. Ponechání počítačů v režimu spánku může stále spotřebovávat energii.
-
Ohřívejte vodu úsporně. Ohřev vody pomocí elektrických ohřívačů sníží spotřebu až o 20% než ohřev z kotle na uhlí. Jestli ohříváte vodu pro vytápění nebo mytí na teplotu přes 50 stupňů Celsia, tak je to zbytečné. Jelikož se na stěnách potrubí usazuje vodní kámen a zároveň se výrazně zvyšují ztráty tepla.
-
V zimě snižte teplotu v místnostech a v létě zvyšte teplotu v místnostech, abyste mohli snížit spotřebu energie za vytápění nebo klimatizace interiéru.
-
Udržujte optimální regulaci. Když v zimě snížíte teplotu na optimálních 6-8 stupňů Celsia, v místnostech, které "nevyužíváte", ušetříte tím (při dobré izolaci domu) až 75% elektřiny z vytápění. Důležité je také nastavení samostatné regulace vytápění. To umožní optimalizovat stálost teploty. Tímto krokem se dá ušetřit i 30%.
-
Zateplete/izolujte domácnost. Díky izolaci dosáhnete snížení tepelných ztrát objektu. Mimo tento úsporný apekt podpoříte i své zdraví, protože snížíte výskyt plísní a dalších škodlivých bakterií. Zateplením nemovitosti dosáhnete obvykle minimální úspory 60%. Zateplení střebych představuje úsporu 20-30%, okna 10-20%, stěny 20-40% a podlaha 10-20%
-
Používejte účinné spotřebiče a zařízení, která spotřebovávají méně energie. Tyto spotřebiče jsou obvykle označeny štítkem s údaji o spotřebě energie. Dobře vybírejte již při nákupu spotřebičů. Soustřeďte se na energetickou třídu nižší než "A". Třída "A+" má více jak 25% vliv na snížení spotřeby elektrické energie než energetická třída "A".
-
Doporučujeme také zkontrolovat distribuční sazby za elektřinu u vašeho dodavatele a zjistit, zda existují lepší možnosti pro vaše potřeby. Někteří dodavatelé elektřiny nabízejí speciální sazby pro domácnosti, které omezují spotřebu elektřiny v době vysoké poptávky. Pokud topíte elekřinou nebo máte elektrovozidlo, rozhodně se vyplatí mít správnou sazbu.
-
Vyberte si správného dodavatele a tarif. Díky liberalizaci trhu s elektřinou a plynem, mohou spotřebitelé vybírat dle vlatních požadavků dodavatele energií. Změnou dodavatele nebo tarifu můžete ušetřit tisíce korun ročně (při stejných spotřebách).
Pokud budete výše uvedená pravidla dodržovat, pomohou vám ušetřit značné množství peněz za elektřinu. Je důležité si uvědomit, že i malé změny ve vašem spotřebním chování mohou mít významný dopad na vaši účet za elektřinu.
Je také dobré se občas zamyslet nad tím, zda skutečně potřebujete všechny spotřebiče, které používáte. Může se stát, že některé z nich jsou zbytečné a můžete je bez problémů vyměnit za energeticky účinnější modely nebo je úplně vyřadit ze své domácnosti.
Ušetření za elektřinu není složité, stačí jen věnovat trochu pozornosti tomu, jak ji v domácnosti využíváte. Věříme, že pokud budete tyto rady dodržovat, brzy uvidíte významné změny ve výši vašeho účtu za elektřinu.
Jak uspořit elektřinu při používání spotřebičů:
- Žehlení
Nežehlete příliš mokrý nebo suchý textil. Vhodnou vlhkostí ušetříte skoro polovinu spotřebované energie. Využívejte zbytkové teplo z žehlící plochy žehličky pro umělá vlákna či hedvábí - tyto látky jsou vhodné pro nižší teploty.
- Rychlovarná konvice
Zde je rada velmi jednoduchá. Ohřívejte vždy tolik vody, kolik potřebujete.
- Lednička
Pokud to není nutné, dodržujte teploty chladničky okolo +5 stupňů a u mrazáku -18 stupňů. Čím vyšší, resp. nižší teplota, tím větší dosahuje přístroj spotřeby.
Další důležitou informací, především při koupi, je energetická třída. Rozhodně se vyplatí vybírat mezi "A+" a více.
Rychlé tipy na úsporu v domácnosti
-
Myčka nádobí
- Myčku nádobí spouštějte, až když je plná
- Kupujte jen úsporné myčky s označením A++ a více
- Pokud nemáte příliš zašpiněné nádobí, používejte eko program
-
Vaření
- používejte indukční desku, která přivede k varu 2 litry vody do 5 minut (keramická deska 9 minut, plynová 10 minut)
- pokud nemáte indukční desku, použijte k ohřevu vody rychlovarnou konvici
- varnou desku vypněte 5 minut před koncem vaření, protože zůstává dlouho horká a vaření pokračuje i po vypnutí, využijete tak zadarmo zbytkové teplo
- vařte s pokličkou (!) - urychlíte vaření a uspoříte energii
-
Lednice a mrazák
- kupujte výrobky, které mají energetický štítek s hodnotou minimálně A++
- odstraňujte případné námrazy, protože každý milimetr námrazy zvyšuje energii až o 25%
- doporučená teplota v lednici je 5 °C
- doporučená teplota v mrazáku je -18 °C
- každý stupeň zvýšení chlazení či mrazení zvyšuje spotřebu o 3-5 %
- nevkládejte teplé jídlo do lednice (ani mrazáku), prudce tím zvýšíte spotřebu, podpoříte námrazu a jídlo se hlavně začne extrémně rychle kazit a produkovat mikroby
- nenechávejte dlouho otevřené dveře lednice nebo mrazáku, před vyskládáním si jej připravte prvně třeba na pracovní desku
-
Osvětlení
- doporučujeme používat LED žárovky
- LED osvětlení spotřebovává zhruba pouze 15-20 % energie oproti jiným zdrojům světla
- LED žárovky se rozsvicí okamžitě, oproti úsporným, které se rozsvicí pomalu
- vybírejte vhodný světelný tok a teplotu světla, aby vám bylo příjemné a sloužilo účelu osvětlení