Aktuální (průměrná) cena 1 kWh elektřiny:

4,83 Kč

Cena za 1 kWh elektřinyZajímá Vás konkrétní cena? Můžete pokračovat na kalkulátor srovnání nabídek od jednotlivých dodavatelů, který zobrazí ceny, které Vám firmy nabídnou za Váš odběr. Uvidíte tak, jestli můžete mít lepší cenu. V případě zájmu za Vás bude zdarma vyřízen přechod k novému dodavateli.

 

 

Srovnání nabídekJaká je přesná cena 1 kWh pro Vás? Platíte hodně nebo málo?
 

Kolik stojí 1 kWh?

Cena 1 kWh pro rok 2021 se liší dle jednotlivých krajů a dodavatelů. Přesnou cenu zjistíte z nabídky dodavatele elektřiny, resp. srovnáním cen elektřiny kalkulačkou. Průměrná cena elektřiny pro domácnosti  je v současné době zhruba 4,83 Kč / kWh. V roce 2020 byla průměrná cena 4,71 Kč / kWh. Vidíme zde tedy menší zdražení, které je způsobeno různými faktory. 

Tendence naznačuje, že v následujících měsících (či letech) dojde k postupnému zdražování, čemuž napovídá i vývoj na energetické burze, kde došlo k prudkému zdražování. Ačkoliv mají dodavatelé, povětšinou, již nakoupeno za nižší ceny, vyšší ceny většina dodavatelů elektřiny promítne svým zákazníkům do cen elektřiny.

Co tvoří cenu elektřiny (z čeho se skládá)?

V následujícím období můžeme s největší pravděpodobností počítat s dalším zdražováním elektrické energie a tím i zvyšování průměrné ceny za 1 kWh k odběrnému místu. Je důležité míti na paměti, že není jednotná cena 1 kWh elektřiny pro všechny a všude. Tato situace je dána konkurencí na trhu s elektřinou, kdy dodavatelé elektrické energie nabízejí každý "své" ceny. Pro představu si tento fakt může spotřebitel představit na situace cen například v obchodech (některý obchod nabízí produkt levnější, další obchod ten stejný dražší - přitom se jedná stále o stejný produkt).

Je důležité, aby odběratelé hlídali své náklady na energie a pravidelně si kontrolovali, zdali neplatí zbytečně moc za komodity (elektřiny a plynu). Na našem portálu je dostupná kalklačka cen energií. Ta uživatelům umožní přesné zjištění ceny energie na míru jeho spotřebě a regionu.

 

Jednotky

Jednotka kWh (kilowatthodina) je hlavním ukazatelem při prezentaci ceny elektřiny. Základní jednotkou elektrické energie je Watthodina (Wh), která však nebývá často používána.

Watthodina (Wh) je v praxi použváná nasledujícími násobky:

  • kWh - kilowatthodina (1000 Wh) 
  • MWh - megawatthodina (1000 kWh)
  • GWh - gigawatthodina (1000 MWh)
 

Jak je proměrná cena počítána a z čeho vychází?

Stanovená průměrná cena 1 kWh elektřiny vychází z výpočtů aktuálních nabídek uživatelům, kde se pracuje s distribučními sazbami a veřejnými cenovými nabídkami (bez bonusů) dodavatelů a jejich následnůmu zprůměrování cen za kWh.

Srovnání cen energií

Přidat na Seznam.cz
Elektřina - graf ceny
Graf: cena elektřiny na světové burze

Články

Bezpečné stránkyBezpečné stránky

www.Energie123.cz

Anketa

Jak dlouho jste u současného dodavatele energií?

Celkový počet hlasů: 1838

© 2011-2021 Všechna práva vyhrazena. Srovnání cen elektřiny a plynu online. Stránky využívají cookies - užíváním s tím vyjadřujete souhlas.

Vytvořeno službou Webnode