OZE = Obnovitelné zdroje energie

 

Obnovitelná energie se každým dnem dostává do popředí našich životu. V této překotné době, jak to bývá, v dobré i nepříjemné stránce (především otázka zdražování). Níže si řekneme co vůbec obnovitelné energie znamenají a co nás čeká. Dostanete také tip na dodavatele řešení třeba pro váš dům.

 

Definice aneb co si pod tím představit

Definice obnovitelných zdrojů energiíObnovitelné zdroje energie (solární energie, větrná energie, hydroelektrická energie, geotermální energie, biomasa či biopaliva) můžeme definovat jako alternativu k fosilním palivům a jejich cílem je především snižování emisí skleníkových plynů a diverzifikace dodávek energie - snižování závislosti na nespolehlivých a nestabilních trzích s fosilními palivy, především s ropou a zemním plynem. 

Toto je všeobecná definice, na které napuje největší shoda. 

 

Jaké jsou cíle ČR a EU?

FVE - fotovoltaické panely

V roce 2009 stanovili vedoucí představitelé EU cíl, že do roku 2020 musí 20 % spotřeby energie EU pocházet z obnovitelných zdrojů. V roce 2018 bylo dohodnuto, že do roku 2030 musí z obnovitelných zdrojů pocházet 32 % spotřeby energie EU. A v roce 2021 přišlo znovu zpřísnění.

S ohledem na nové ambice EU v oblasti klimatu navrhli spolunormotvůrci v červenci 2021 navýšit tento cíl na 40 % do roku 2030. (Směrnice COM(2021)0557).  Budoucí rámec politiky pro období po roce 2030 je nyní předmětem jednání - více na stránkách EU.

Právní předpisy EU se řídí společnými rozhodnutími vlád členských států o prosazování obnovitelných zdrojů energie. V posledních patnácti letech tato rozhodnutí prošla významným vývojem. Z výše zmíněných rozhodnutí je jasné celkové směřování energetické soustavy, resp. energetického mixu, České republiky.

 

Máte zájem o OZE?

Fotovoltaická elektrárna - FVE - na střeše domu RDPokud uvažujete o pořízení některého ze zdrojů OZE, můžete se obrátit na některou z realizačních firem nebo využít poptávkový formulář k oslovení více firem. V tomto období je však poptávka zákazníků vysoká a firmy jsou přetížené. Zakazníci tak musí být v realizaci svých plánů více trpělivý. 

Zájemci mohou využít především následující řešení:

  • tepelná čerpadla
  • solární ohřev vody
  • nízkoteplotní otopné soustavy
  • fotovoltaické elektrárny.
Mezi výhody můžeme zařadit např. snížení závislosti na dodavateli energie, snížení ceny za spotřebu či úlevu (min. lokální) životnímu prostředí.
 

Fotovoltaika na střechu domu

Sháníte dodavatele?

  • Tepelná čerpadla
  • Fotovoltaika
  • Izolace, rekonstrukce a další

Poptávka

Srovnání cen energií

Přidat na Seznam.cz

Tip pro RD

Pokud třeba přemýšlíte, že si postavíte dům a plánujete jaké vytápění do něj umístit můžete se setkat s několika řešenímí. Z pohledu využití obnovitelných zdrojů, ceny provozu vytápění a komfortu, jasně vyhrává násleudující doporučení.

Do novostavby je vhodné tepelné čerpadlo (na vytápění), kombinované s podlahovým vytápěním (teplovodní). To vše doplněné fotovoltaickou elektrárnou, která výrazně pomůže snížit náklady na provoz. 

Berte na vědomí, že v dnešní době je již prakticky nemožné zkolaudovat RD bez nějakého obnovitelného zdroje energie. V tomto se budou podmínky i nadále zpřísňovat.

© 2011-2023 Všechna práva vyhrazena. Srovnání cen elektřiny a plynu online. Stránky využívají cookies - užíváním s tím vyjadřujete souhlas. Stránky obsahují reklamní sdělení.

Vytvořeno službou Webnode