10 rad jak uspořit plyn

Přinášíme Vám 10 osvěčených rad a tipů na úsporu plynu při topení a vaření. 
 

Snižte nastevení teploty

Snížením nastavení hodnoty při topení snížení o 1 °C můžete dosáhnout úspory i něklik tisíc korun (odpovídá zhruba 5-7% z celkové sezóní spotřeby - zaleží však na způsobu vytápění, otopném systému atd.) za topnou sezónu (v průměru tato suma odpovídá v půrměru zhruba 2400 Kč). 

Pro toto pravidlo je však potřeba brát také v potaz s vlastnostmy vytápěného objektu. Někdy se může stát, že musíme topit více, než by bylo obvykle nutné, jelikož se nám třeba rosí při nižších teplotách okna, kvůli vyšší tepelným ztrátám, a podobně. 

Standardně postačuje udržovat teploty v místnostech následovně (doporučení, nejenom ekonomické, ale i zdravotní):

Místnost °C
Obývací 20-22
Kuchyně 18
Chodba/předsíň 18
Ložnice 18-19
Dětský pokoj - při hraní, učení atp. 20-22
Dětský pokoj - při spaní 18-20
Technické a další nespolečenské místnosti 18

Důležité je zohledňovat i vlhkost v daném prostedí, kdy může docházet k tvorbě plísní a nepříjemného pocitu. Optimální vlhkost v objektu je mezi 40-60%.

 

10 rychlých rad

 1. Používejte úsporné režimy vytápění.

 2. Zkontrolujte těsnost okenních a dveřních těsnění.

 3. Zjistěte, jaké jsou vaše spotřebiče nejvíce náročné na plyn a zvažte možnosti úpravy nebo výměny za úspornější modely.

 4. Větrejte místnosti a snižujte vlhkost.

 5. Používejte plynový kotel nebo krb jen když je to opravdu nutné a nastavte teplotu na co nejnižší únosnou hodnotu.

 6. Používejte tepelné čerpadlo nebo solární panely pro vytápění vody.

 7. Používejte úsporné kotle nebo kondenzační kotle.

 8. Používejte termostatické ventily na radiátorech, abyste mohli snadno regulovat teplotu v jednotlivých místnostech.

 9. Zjistěte, jaký typ plynu používáte (např. zemní plyn, propan nebo butan) a hledejte nejlepší ceny plynu u různých dodavatelů a zvažte přechod k levnějšímu dodavateli

 10. Zvažte možnost instalace rekuperace vzduchu pro úsporu energie.

 

Při budování zvolte vhodný systém

Nemusíte se rozhodovat mezi radiátory, ale oblíbené jsou především podlahové systémy pro vytápění. Dosahují mnohem větší efektivity a přináší příjemnější pocit tepla, jelikož teplo prohřívá podlahu, z které sálá teplo od nohou. Objekt/místnost je vytápěn celoplošně a nikoli pouze s lokálním zdrojem tepla zpravidla pod oknem.
 

Nabytek vhodně umístěte

Špatně umístěný nábytek může způsobovat obrovské a zbytečné ztráty ve vaší peněžence. Pokud jej například umístíte před radiátory, které topí, přicházíte tak o značnou část tepla. Teplo tak spoliká představený nábytek (komody, gauče, skříně, atd.) a nebo také velice často závěsy a záclony či sušení prádla na radiátorech. Radiátory, jako zdroje tepla je nutno mít tzv. otevřené do prostoru. Nedodržováním těchto zásad dochází ke ztrátám okolo 20%.
 

Starý kotel

Dalším žroutem v domácnostech je provoz starých a méně efektivních plynových kotlů, které mají vyšší ekonomickou náročnost, oproti těm novým. Důležitý je však alespoň základní výpočet efektivity a návratnosti před pořízením nového plynového kotle. Ne všem se výměna musí vyplatit. Obecně se však bavíme, při porovnání kotle starého 10-15 let za nový, o úspoře 30%.

 

Pravidelná údržba topení

Nevyplatí se zapomínat na pravidelnou údržbu kotle a celého topného systému (radiátory, potrubí, výměna v systému). U plynových zařízení se jedná, bohužel, i o riziko zdravotní újmy či, nedej Bože, smrti otravou z plynu. Provádějte tady alespoň jedenkrát ročně pravidelnou údržbu, kvalifikovanou topenářskou-plynařskou firmou.

Tip: Bez odborného provedení můžete topení/radiátory odvzdušňovat sami.

 

Úsporné vaření plynem

Nepoužívejte hořák "naplno". Je zbytečné, aby plameny přecházeli pře okraje nádoby a vyhtříval se vzduch. Vždy je lepší, když se plameny tzv. "opírají" o dno - uvaříte rychleji a neutíká zbytečné množství plynu.

Všeobecně známou zásadou úsporného vaření je používání pokliček - teplo se udržuje uvnitř nádoby a neutíká. Pouze na těchto dvou tipech je možné uspořit při vaření okolo 2530-% energie.

 

Termostat a termostatické hlavice

Termostaty pomohou s regulováním teploty v určených místech (na zvolených radiátorech) a ve zvolený čas. Běžně se tedy u časově nastevitelných regulátorů nastvují časy odchodu a příchodu z práce, kdy se v prvním případě teplota sníží a před příchodem zase vzroste, aby obvyvatelům bylo dobře.

Termostatických regulátorů existuje celá řada. Mezi velice populární patří Nest, jenž vlastní Google (v ČR ještě oficiálně nedostupné).

 

Šetřete teplou vodou

Pokud plynem ohříváte i teplou vodu, nezpomeňte na šetření. Nejvíce ušetříte v koupelně, kde je největší spotřeba teplé vody při koupání či sprchování. V šetření, nejenom s teplou vodou, ale vodou obecně, pomohou moderní baterie, které již v sobě mají takzvané perlátory. Tato funkce zajišťuje při spuštění nasávání okolního vzduchu výpustí při výtoku vody. Ušetříte tak okolo 30-35% a pocitově nic nepoznáte.

 

Správná sazba

Jednou z nejdůležitějších věcí, na které můžete ušetřit mnoho peněz, je distribuční sazba. Zkontrolujte si, že máte tu, která je nejvhodnější pro vaší spotřebu.

 

Změna dodavatele

Jednoduše. Změna dodavatele plynu pomůže, pokud máte zájem zlevnit přímo cenu plynu - neplatit tedy třeba 17 Kč za m3 ale třeba 12 Kč/m3.
Na stránkách Energie123.cz, máte možnost zjistit, kdo (který dodavatel) Vám nabídne levnější nebo i dražší m3 plynu. Při ukázce a srovnání nabídek jednotlivých dodavatelů plynu si můžete vybrat toho, který Vám vyhovuje cenou i nabízenými službami či výhodami. Pokud budete mít zájem o změnu a přechod k vybranému lepšímu dodavateli, to vše Vám bude provedeno zdarma a bez administrace, jelikož to je naše  práce :-)
 
Máte další tipy na úspory plynu? Napiště nám!

Fotovoltaika na střechu domu

Sháníte dodavatele?

 • Tepelná čerpadla
 • Fotovoltaika
 • Izolace, rekonstrukce a další

Poptávka

Srovnání cen energií

Přidat na Seznam.cz

© 2011-2023 Všechna práva vyhrazena. Srovnání cen elektřiny a plynu online. Stránky využívají cookies - užíváním s tím vyjadřujete souhlas. Stránky obsahují reklamní sdělení.

Vytvořeno službou Webnode