Vysoká cena elektřiny: jak proti ní bojovat s úspornými spotřebiči

23.01.2023 13:39

Vysoká cena elektřiny: jak proti ní bojovat s úspornými spotřebiči

Vysoká cena elektřiny je pro mnoho spotřebitelů velkým problémem. Vysoké účty za elektřinu mohou značně zatížit rodinný rozpočet a mnoho lidí se snaží najít způsoby, jak snížit své výdaje za elektřinu. Jedním z možných řešení je využití úsporných spotřebičů a alternativních zdrojů energie.

Jedním z nejdůležitějších faktorů, který ovlivňuje cenu elektřiny, je spotřeba elektrické energie. Čím více energie spotřebujeme, tím vyšší jsou naše účty za elektřinu. Proto je důležité snižovat spotřebu a mít co nejnižší cenu 1 kWh elektrické energie.

Jedním z nejlepších způsobů, jak to udělat, je výběr úsporných spotřebičů. Tyto spotřebiče jsou navrženy tak, aby spotřebovávaly méně energie než běžné starší spotřebiče. Například, úsporné žárovky spotřebovávají až 80% méně energie než běžné žárovky a úsporné ledničky mohou spotřebovat až 25% méně energie než běžné ledničky.

Kromě výběru úsporných spotřebičů je důležité také správně regulovat své spotřebiče. Například, pokud necháme televizor nebo počítač zapnutý, když jej nepoužíváme, spotřebováváme zbytečně velké množství energie. Jednoduchým úkonem - vypnutím.

Dalším způsobem, jak snížit výdaje za elektřinu, je využívání alternativních zdrojů energie, jako je  solární  nebo fotovoltaická energie. Tyto zdroje energie jsou obvykle levnější než klasické zdroje energie, jako je uhlí nebo ropa, a mohou pomoci snížit cenu elektřiny. Například, instalace solárních pa nelů na vašem domě vám může pomoci snížit vaše výdaje za elektřinu a dokonce se stát producentem elektřiny, když prodáváte přebytečnou energii zpět do sítě a distributor ji od vás musí vykoupit. Stejně tak, využití větrné energie může být pro mnoho lidí cenově dostupnější než klasické zdroje energie.

5 tipů na úsporu spotřeby elektřiny
Výměna starých žárovek za úsporné LED žárovky Úsporné LED žárovky spotřebovávají až 80% méně energie než běžné žárovky, což může výrazně snížit vaše výdaje za elektřinu.
Výměna staré ledničky za úspornou lednici Úsporné ledničky mohou spotřebovat až 25% méně energie než běžné ledničky, což může vést k významným úsporám na vašich účtech za elektřinu.
Používání úsporných spotřebičů Úsporné spotřebiče, jako jsou úsporné pračky nebo myčky nádobí, mohou spotřebovat méně energie než běžné spotřebiče, což může snížit vaše výdaje za elektřinu.
Využívání solární energie Instalace solárních panelů (fotovoltaiké elektrárny nebo solárního ohřevu vody) na vašem domě může pomoci snížit vaše výdaje za elektřinu, protože budete produkovat vlastní elektřinu pomocí slunečního světla. Navíc, v případě, že produkujete více elektřiny než spotřebováváte, můžete ji prodávat zpět do sítě a vydělat na ní.
Pravidelná údržba spotřebičů Pravidelná údržba spotřebičů, jako je čištění chladničky nebo kontrola těsnění dveří pračky, může pomoci udržet spotřebiče v dobrém stavu a zajistit, že budou úspornější. Tím pádem se sníží spotřeba elektřiny a ušetří se na účtech za elektřinu.

 

Kromě toho, je důležité věnovat pozornost také kvalitě svých spotřebičů. Starší spotřebiče mohou být méně úsporné než novější modely a mohou spotřebovávat více energie. Proto byste měli pravidelně kontrolovat stav svých spotřebičů a přemýšlet o jejich výměně, pokud jsou starší nebo neefektivní. Často se zapomíná na jejich údržbu, která může výrazně zvyšovat náklady. Příkladem za vše může být zanesený ohřívač vody (bojler), který má vrstvu "kamene" na spirále nebo ohřívací zdrojové ploše. Než se energie dostane k ohřevu vody, musí se "proskousat" přes tuto zanesenou vrstvu a tím zvyšuje cenu za ohřev vody.

Máte dům a chcete ohřívat vodu ekologicky a ekonomicky? Zkuste solární panely pro ohřev vody.

V závěru, vysoká cena elektřiny může být pro mnoho lidí velkým problémem. Avšak, existuje mnoho způsobů, jak snížit svou spotřebu elektrické energie a tím pádem snížit své výdaje za elektřinu. Chápeme, že dnes se již limity blíží k reálným možnostem mnoha občanů.

 

Zpět

Fotovoltaika na střechu domu

Sháníte dodavatele?

  • Tepelná čerpadla
  • Fotovoltaika
  • Izolace, rekonstrukce a další

Poptávka

Srovnání cen energií

Přidat na Seznam.cz

Anketa

Vybíráte spotřebič i podle energetické štítku?

Celkový počet hlasů: 15

© 2011-2023 Všechna práva vyhrazena. Srovnání cen elektřiny a plynu online. Stránky využívají cookies - užíváním s tím vyjadřujete souhlas. Stránky obsahují reklamní sdělení.

Vytvořeno službou Webnode